Пълна гама R-290 за жилищни до индустриални приложения: Daikin движи напред декарбонизацията и безопасността
Продуктови новини / Виена, 9 март 2026 г.
Daikin обявява пускането на своята пълна гама R-290, обхващаща мощности от 17 до 2 000 kW в две допълващи се продуктови семейства: моноблоковите агрегати EWA(Y)K-CZ (17–85 kW), предлагани във версии термопомпа и само за охлаждане, и модулните термопомпи EWYK-QZ, мащабируеми до 2 000 kW. Това цялостно перспективно портфолио покрива широк диапазон на мощности и подпомага декарбонизацията на жилищни, търговски и индустриални приложения. Това се дължи на използването на природния хладилен агент R-290 (пропан) с ултраниско GWP, съчетано с висока надеждност и дизайн, ориентиран към безопасността. Докато EWYK-QZ ще бъде наличен за поръчки от 1 април, EWA(Y)K-CZ ще бъде наличен от средата на май.
Интегрирана безопасност като принцип на дизайна: Daikin Safety Shield
Използването на пропан изисква специално внимание към аспектите на безопасността. Затова в целия диапазон на мощности от 17 до 2 000 kW Daikin предлага системен пакет от дизайнерски решения за най-важните функционални области на уреда, въплътени в Daikin Safety Shield.
Основно изискване е клиентът да осигури независим 230 V източник на захранване за всички устройства за безопасност, за да се гарантира тяхната правилна работа при всички условия – включително при аварийни ситуации или повреда на основното захранване на агрегата. Това осигурява непрекъснато наблюдение и активиране на системите за безопасност. Ако захранването към устройствата за безопасност не е активно, е прекъснато или не е свързано правилно, агрегатът няма да стартира и ще остане в безопасно състояние на готовност.
Електрическото табло е проектирано като контролирана среда. То е непрекъснато под налягане и е оборудвано със системи за откриване на течове на хладилен агент, подпомагани от ATEX-сертифицирана вентилация, визуални и звукови аларми, които дават незабавна индикация при всяко необичайно състояние.
Хладилният агент R-290 се зарежда фабрично в специални резервоари за съхранение, което повишава безопасността по време на транспорт и работа преди монтажа. Хладилният кръг също включва механични предпазни клапани за управление на възможни свръхналягания, с контролирано изпускане навън при необходимост.
Допълнителни мерки за безопасност позволяват евентуално разпространение на хладилен агент да бъде открито и управлявано по контролиран начин, като агрегатът може да се изключи безопасно. Хидравличният кръг също е защитен: ако се открие теч, спирателен клапан изолира водния кръг, предотвратявайки разпространението на хладилен агент извън агрегата.
Чрез прилагането на Daikin Safety Shield и в двете продуктови гами Daikin осигурява еднакви стандарти за безопасност и последователен подход в дизайна – от малки до големи мощности.
Daikin EWA(Y)K-CZ: компактно решение до 85 kW
Гамата EWA(Y)K-CZ на Daikin обхваща сегмента 17–85 kW с въздух-вода моноблокови агрегати, налични както във версия термопомпа, така и само за охлаждане:
- Версията термопомпа може да подава изходяща вода с температура до 75°C благодарение на технологията с инжекция на пара, което я прави подходяща както за нови инсталации, така и за проекти за подмяна на котли, дори без промяна на съществуващите отоплителни тела
- Версията само за охлаждане осигурява широк работен диапазон с минимална температура на охладената вода до -15°C с гликол, покривайки приложения от комфортно до процесно охлаждане с малък и среден капацитет.
Уредите работят при диапазон на външната температура от -20°C до +46°C, осигурявайки непрекъсната работа при различни климатични условия.
Агрегатите EWA(Y)K-CZ разполагат със спирални компресори с инверторно управление, проектирани от Daikin, както и с вентилатори с инверторно управление – също собствена разработка на компанията, за оптимална производителност. Тази конфигурация позволява оптимизирано управление на модулацията, особено важно при приложения с променливо натоварване, характерни за многофамилни жилищни сгради, хотелиерство и малки и средни предприятия.
Daikin EWYK-QZ: модулност и ефективност при частично натоварване до 2 000 kW
За приложения с по-голяма мощност гамата EWYK-QZ използва модулна архитектура, позволяваща многоагрегатни конфигурации до 2 000 kW, работещи като една интегрирана система.
Модулността позволява инсталираната мощност да бъде адаптирана към реалните изисквания на проекта, подпомагайки както нови разработки, така и разширения на проекта във времето. Транспортът и монтажът се опростяват, тъй като модулната конфигурация осигурява по-голяма гъвкавост в цялостния дизайн на инсталацията.
Агрегатите стандартно са оборудвани с инверторно управлявани спирални компресори и EC* безчеткови вентилатори, позволяващи непрекъснато регулиране на мощността според реалното натоварване на системата. Комбиниран с модулната архитектура, този подход осигурява особено ефективна работа при частично натоварване, типично за модерните сгради и много индустриални процеси. Непрекъснатата модулация намалява честото включване и изключване, като допринася за по-добра сезонна ефективност и по-висока експлоатационна стабилност през цялата година.
За сложни инсталации концепцията за управление работи на две нива. В рамките на един масив модулен контролер координира и управлява всички базови модули. Мулти модулните конфигурации се наблюдават от Daikin Intelligent Chiller Manager (iCM), който оптимизира разпределението на натоварването между уредите, управлява последователността ефективно и подпомага непрекъснатостта на обслужването при висококапацитетни инсталации.
Квалифициран монтаж и проследимо въвеждане в експлоатация
Поради използването на хладилен агент R-290 монтажът на агрегатите е ограничен до квалифициран и оторизиран персонал. Дейностите по въвеждане в експлоатация трябва да бъдат регистрирани чрез собственото приложение e-Care на Daikin. Това ще осигури проследимост на стартиращите операции и ще гарантира, че системата е инсталирана и работи в съответствие с първоначалния проектен замисъл от обучени техници. Този структуриран подход подпомага безопасността, оперативната последователност и дългосрочната надеждност на системата през целия ѝ жизнен цикъл.
Референция:
EC = електронно комутируем
Авторски права на снимките Daikin
За компанията
Над 100 години Daikin
Историята на Daikin винаги е била оформяна от новаторски идеи, технологични иновации и отдадени хора. Тя започва през 1924 г., когато младият японски инженер Акира Ямада основава в Осака предприятие за производство на радиатори за самолети с екип от 15 души. Повече от 100 години по-късно групата Daikin Industries предлага устойчиви решения за отопление, охлаждане, вентилация, пречистване на въздуха и хладилна техника (HVAC‑R) на световните пазари. 103 500 служители в 173 държави продължават наследството на компанията с водещи технологии за нисковъглеродно отопление и охлаждане при осигуряване на най-високо ниво на комфорт.
Прочетете повече в 100 Years Daikin
Daikin Industries Ltd.
Групата Daikin Europe е водещ доставчик на технологии за отопление, охлаждане, вентилация, пречистване на въздуха и хладилна техника в Европа, Близкия изток и Африка. Daikin Europe обслужва разнообразна клиентска база в региона чрез проектиране, производство и предлагане на широка гама продукти, сервизни услуги и цялостни решения, пригодени за жилищни, търговски и индустриални приложения. Групата има над 13 800 служители в повече от 56 дъщерни дружества и управлява 15 производствени обекта в Европа (12), Турция (1) и Близкия изток (2). Хладилните продукти на Daikin се предлагат под марките Daikin, Tewis, Zanotti, Hubbard и AHT. Със седалище в Остенде, Белгия, повече от 50 години, групата Daikin Europe е дъщерно дружество на Daikin Industries Ltd.
Прочетете повече на www.daikin.com
Daikin Europe N.V.
Групата Daikin Europe е водещ доставчик на технологии за отопление, охлаждане, вентилация, пречистване на въздуха и хладилна техника в Европа, Близкия изток и Африка. Daikin Europe обслужва разнообразна клиентска база в региона чрез проектиране, производство и предлагане на широка гама продукти, сервизни услуги и цялостни решения, пригодени за жилищни, търговски и индустриални приложения. Групата има над 13 800 служители в повече от 56 дъщерни дружества и управлява 15 производствени обекта в Европа (12), Турция (1) и Близкия изток (2). Хладилните продукти на Daikin се предлагат под марките Daikin, Tewis, Zanotti, Hubbard и AHT. Със седалище в Остенде, Белгия, повече от 50 години, групата Daikin Europe е дъщерно дружество на Daikin Industries Ltd.
Прочетете повече на www.daikin.eu
Daikin Airconditioning Central Europe
Daikin Airconditioning Central Europe, основана през 1999 г. със седалище във Виена, Австрия, е дъщерно дружество на Daikin Europe. Нейното портфолио включва продукти и цялостни решения за отопление, охлаждане, вентилация, пречистване на въздуха и хладилна техника за жилищни, търговски и индустриални приложения. С над 700 служители и 3 400 партньори компанията управлява дейностите по продажби и сервиз в 16 държави в Централна и Източна Европа, включително Австрия, Албания, Босна и Херцеговина, България, Хърватия, Чешката република, Унгария, Косово, Черна гора, Молдова, Северна Македония, Полша, Румъния, Сърбия, Словакия и Словения.
С „Your Daikin World“ в централата във Виена и „Daikin Inspiration Park“ във Варшава, HVAC‑R индустрията и строителният сектор имат достъп до два модерни B2B центъра за преживявания, в които съвместно се разработват персонализирани решения за хотели, търговски обекти, офиси и големи търговски приложения. Daikin управлява десет от общо 141 B2B обучителни центъра в региона EMEA, разположени в региона на Централна Европа. Крайните клиенти и собствениците на жилища получават консултации в четири B2C центъра за преживявания във Виена, Белград, Братислава и Будапеща.
Прочетете повече на www.daikin-ce.com
Контакт за медии
Георги Грънчаров
Маркетинг и комуникации за България и Молдова
тел. +43 664 559 7454
grancharov.g@daikin.at
Lemböckgasse 59/1/1, 1230 Vienna, Austria